پای قاچاق در کفش تبریز

دسته: گزارش
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۰ اسفند ۱۳۹۶
 کفش چرم و دست دوز تبریز که یکی از مهمترین و با اصالت ترین کالاها و صنایع دستی این خطه به شمار می رود، طی سال های اخیر با رکود قابل ملاحظه ای مواجه شده که یکی از دلایل مهم این وضعیت، قاچاق کالا و واردات بی رویه کفش از کشورهای خارجی است.
 
جباریان رئیس اتحادیه کفاشان
 
به گزارش کفش نیوز: ششمین نشست کارگروه حمایت از تولید و نظارت بر گردش کالا در محل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برگزار شد، اختصاص به بررسی مشکلات قاچاق در حوزه صنعتی کفش تبریز داشت که در این جلسه مسئولان در باره آخرین وضعیت این صنعت و چگونگی رونق آن به بحث و تبادل نظر پرداختند.
رئیس اتحادیه صنعت کفش تبریز در این نشست با ارایه گزارشی از آخرین وضعیت این صنعت، با بیان اینکه بیش از چهار هزار واحد تولیدی و توزیعی در این صنعت فعال است، گفت: دو هزار و ۲۰۰ واحد بزرگ و کوچک، یکهزار و ۵۰۰ واحد فروش و خدمات و ۵۰۰ واحد خانگی در حال حاضر در صنعت کفش آذربایجان شرقی فعالیت دارد.
علیرضا جباریان فام افزود: افزون بر ۴۰ هزار نفر به طور مستقیم در صنعت کفش تبریز و استان فعالیت دارند که می توان ادعا کرد بالغ بر ۱۵۰ هزار نفر از جمعیت آذربایجان شرقی از این صنعت ارتزاق می کنند.
وی با بیان اینکه سالانه ۹۰ هزار جفت کفش در آذربایجان شرقی تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می شود، اظهار کرد: ۶۰ درصد کفش ایران و ۹۰ درصد کفش دست دوز کشور در تبریز تولید می شود.
جباریان فام، وضعیت کنونی صنعت کفش تبریز را دارای رکود در حوزه تولید و عرضه بیان کرد و گفت: متاسفانه این صنعت موثر در اشتغالزائی طی سال های اخیر با رکود بسیار شدیدی مواجه شده که به همین دلیل بسیاری از واحدهای تولیدی و توزیعی تعطیل و یا ورشکسته شده اند.
به گفته وی، طی این سال ها ۳۰ درصد از واحدهای تولیدی کفش در تبریز تعطیل شده و روز به روز بر این آمار افزوده می شود که اگر مسئولان نسبت به حمایت و ارایه تسهیلات مناسب در این بخش اقدام نکنند، آینده صنعت کفش تبریز نامشخص خواهد بود.
جباریان فام، قاچاق کالا در حوزه کفش و واردات بی رویه از کشورهای خارجی را یکی از دلایل مهم و اصلی رکود حاکم بر صنعتی کفش تبریز بیان کرد و یادآور شد: به دلیل واردات بی رویه در این حزوه، امروز شاهدیم که کفش های ترکیه و چین جای کفش تبریز را در بازار ایران گرفته است.
وی، نبود تنوع در تولیدات داخلی، فرسودگی ماشین آلات، شرکت های تخصصی در امر واردات و صادرات و نبود برندسازی برای کفش ایران و تبریز را از دیگر دلایل و عوامل رکود در صنعت کفش تبریز بیان کرد که برای برون رفت از این وضعیت نابسامان، اتخاذ تصمیمات موثر از سوی مسئولان اجرایی بسیار لازم و اجتناب ناپذیر است.
جباریان فام با ارایه پیشنهاداتی برای خروج صنعت کفش تبریز از رکود موجود، توجه به علم روز دنیا، ایجاد شهرک تخصصی و هنرستان کفش، ارایه تسهیلات کم بهره و از همه مهمتر بسیج عمومی برای فرهنگ سازی جهت معرفی کفش تبریز در کشور و جهان را از جمله این پیشنهادات بیان کرد.
وی ادامه داد: در صورتی که نسبت به کفش تبریز که شهرت جهانی داشته و دارای پیشینه بسیار درخشان تاریخی در اقتصاد ایران است، همچنان بی توجهی شود این صنعت روز به روز عقب رفته و بسیاری از زمینه های اشتغال در آذربایجان از بین خواهد رفت.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز در این نشست با تاکید بر اینکه مبارزه با کالای قاچاق و واردات بی رویه کالاهای مشابه تولید داخل یکی از مهمترین و اساسی ترین برنامه های اولویت دار این سازمان است، گفت: اینکه مصرف کالای ایرانی با کیفیت جای خود را به کالاهای خارجی بدهد، به هیچ عنوان برای ما پذیرفتنی نیست.
حسین نجاتی افزود: صنعت کفش تبریز یکی از مهمترین و مقبول ترین صنایع دستی و تجاری آذربایجان و ایران به شمار می رود که این نام و آوازه باید همچنان در اقتصاد ایران و جهان درخشش سابق را داشته باشد.
وی، نقش اتحادیه های صنفی در جلوگیری از قاچاق انواع کالا را مورد اشاره قرار داد و اظهار کرد: در حوزه کفش نیز اتحادیه مربوطه باید با اقدام شایسته و به موقع نسبت به ترغیب فعالان این بخش نسبت به تولید و عرضه کفش داخلی وارد عرصه شود که تاکنون نیز در این زمینه اقدام مناسبی صورت گرفته و باید تقویت و تداوم یابد.
نجاتی ادامه داد: تا زمانی که اتحادیه ها در مبارزه با قاچاق کالا اهتمام جدی نداشته باشند، اقدام و برنامه های مدون راه به جایی نخواهد برد، زیرا که هرگونه فرهنگ سازی در این بسترها، نیازمند همکاری های اتحادیه ها و سازمان های اجرایی و مردم است.
وی با بیان اینکه با اقدامات سلبی و جریمه کردن نمی توان نسبت به مبارزه با قاچاق کالا وارد عرصه شد، گفت: با توجه به رکود اقتصادی حاکم بر کشور چنین اقداماتی به هیچ عنوان نمی تواند مثمر ثمر باشد.
نجاتی اضافه کرد: با توجه به نقش ممتاز و برجسته اتحادیه صنف کفاشان در حوزه فرهنگ سازی و ارتباط نزدیک آن با فعالان این بخش، لازم است هرگونه مسایل مربوط به نظارت و بازرسی نیز توسط این اتحادیه انجام شود.
وی افزود: بر این اساس سازمان صنعت، معدن و تجارت تنها در حوزه بازرسی و نظارت بر کارخانجات و انبارهای بزرگ انجام وظیفه می کند و هرگونه بازرسی از واحدهای کوچک و توزیعی بر عهده اتحادیه های صنفی است.
 معاون نظارت و بازرسی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز در این نشست، گفت: در حوزه قاچاق کالا به هیچ عنوان اقدام سلبی جوابگو نیست.
اسماعیل عطاپور اظهار کرد: برای جلوگیری از قاچاق کالا تنها با اقدام فرهنگی می توان نسبت به حل و فصل مشکلات مربوطه به راهکارهای مناسبی دست یافت و این امر میسر نخواهد شد، مگر با همکاری اتحادیه های صنفی.
وی، ترغیب و تشویق به مصرف کالاها و تولیدات داخلی را یکی از مهمترین فعالیت های اولویت دار اتحادیه صنفی آذربایجان شرقی بیان کرد که در این رابطه حدود ۵۰ هزار فقره پیامک فرهنگی از سوی اتحادیه ها به افراد تحت پوشش ارسال شده است.
عطاپور، ۱۲ هزار و ۹۵۹ مورد بازرسی از واحدهای بزرگ تولیدی از جمله در حوزه صنعت کفش را از دیگر برنامه های معاونت نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی بیان کرد.
وی ادامه داد: از ابتدای امسال تاکنون ۵۲۶ فقره پرونده در زمینه قاچاق کالا در استان تشکیل شده که این رقم نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۲ درصد افزایش نشان می دهد.

نوشته شده توسط:نویسنده کفش نیوز - 42 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 33
برچسب ها:
دیدگاه ها