صنعت چرم و کفش تبریز، نیازمند آموزش و مجهز شدن به علم روز

دسته: گزارش
بدون دیدگاه
پنج‌شنبه - 14 اکتبر 2021

صنعت چرم و کفش تبریز، نیازمند آموزش و مجهز شدن به علم روز

کفش نیوز: مشاور رسانه‌ای رئیس اتحادیه کفاشان کلان‌شهر تبریز، گفت: برای توسعه و رونق بیشتر صنعت چرم و کفش تبریز، این صنعت نیازمند مبرمی به مقوله آموزش و مجهز شدن به علم روز تجارت و تولید دارد.
به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی کفش نیوز، عین اله حسین زاده با اعلام مطلب فوق افزود: به‌رغم رشد و گسترش صنعت چرم، کفش و تکنولوژی‌های جدید در جهان متأسفانه به دلایل کم‌توجهی دست‌اندرکاران و دستگاه‌های مرتبط در این صنعت ایجاد تحول و مجهز شدن به تجهیزات و ماشین‌آلات و تکنولوژی جدید کاملاً کند بوده و نیازمند نوسازی ماشین‌آلات و تجهیزات و در کل مجهز شدن به تکنولوژی روز دنیا هستیم. همچنین توجه به مقوله مهم آموزش اصول و روش‌های جدید تولید باید موردتوجه قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه، به دلیل تحریم‌های ظالمانه دشمنان ایران عملاً صنعتگران مجبورند با همان ماشین‌آلات کهنه و فرسوده و با تکنولوژی قدیمی اقدام به تولید چرم و کفش کنند، گفت: صنعتگران چرم و کفش حقیقتاً با تلاش و کوشش و با استفاده از کمترین امکانات و تجهیزات فرسوده عاشقانه تلاش می‌کنند ولی عملاً توان رقابت با کشورهای هم‌تراز مثل ترکیه و ایتالیا و … را ندارند زیرا آن‌ها به آخرین دستگاه‌های روز و تکنولوژی روز دنیا مجهز هستند و تولیداتی باکیفیت و مشتری‌پسند در رنگ‌های مختلف عرضه می‌کنند ولی ما همچنان در ۱۰۰ سال پیش مانده‌ایم.
مشاور رسانه‌ای رئیس اتحادیه کفاشان کلان‌شهر تبریز گفت: تبریز پایتخت چرم و کفش ایران و در گذشته‌های نه‌چندان دور بزرگ‌ترین کارخانه تولید چرم در این شهر بود و هنرجویانی از کشورهای خارجی مثل ایتالیا برای یادگیری نحوه تولید چرم به این شهر می‌آمدند.


وی اضافه کرد: تبریز مهد چرم و کفش از گذشته بوده و صنعت چرم و کفش ترکیه مدیون استادکاران این شهر است که در اوایل انقلاب با حضورشان در ترکیه این صنعت را به ترک‌ها انتقال داده و آن‌ها در سایه حمایت‌های عملی دولت توانسته‌اند در صنعت چرم و کفش به پیشرفت‌های بسیار بالایی برسند اما در حال حاضر حرفی برای گفتن در دنیا نداریم.
دولت دهم و یازدهم تلاش‌هایی برای رونق این صنعت انجام داد ولی ناکافی بوده و عملاً توسعه چندانی را شاهد نبوده‌ایم و همچنین خبری از کسب بازارهای جهانی و رساندن به صادرات و نوسازی ماشین آلات نشد
حسین زاده، با انتقاد از کم‌توجهی و نبود حمایت‌های عملی از این صنعت از سوی دولت فعلی، بیان کرد: دولت دهم و یازدهم تلاش‌هایی برای رونق این صنعت انجام داد ولی ناکافی بوده و عملاً توسعه چندانی را شاهد نبوده‌ایم و همچنین خبری از کسب بازارهای جهانی و تحقق صادرات و نوسازی ماشین‌آلات نشد.
وی افزود: انتظاری که فعالان و تولیدکنندگان صنعت چرم و کفش از دولت جدید دارند، رفع موانع تولید با حذف مشکلات گمرکی برای واردکردن مواد اولیه موردنیاز این صنعت، فراهم کردن زمینه لازم برای ورود ماشین‌آلات و تجهیزات جدید برای نوسازی این صنعت، تبادل و تعامل با کشورها و تسهیل شرایط تجارت برای کسب بازارهای جدید و رسیدن به مرحله صادرات است.


نوشته شده توسط:خبرگزاری کفش نیوز - 174 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاه ها